Zbigniew Podgórski

SHELL XZBIGNIEW PODGÓRSKI

Urodzony w 1986 r. W Ostrowie Wielkopolskim (Polska), mieszka i pracuje we Wrocławiu. 
Absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła - Studiował na kierunku: Sztuka i  Wzornictwo Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Żyjemy w czasach, kiedy większość pojęć utraciło swe pierwotne znaczenie, więc nie podejmuje się definiowania czym jest rzeźba. Moja wrażliwość i uwaga skierowana jest na spostrzeganie relacji zachodzących między obiektami budującymi otoczenie, na to jak owe obiekty są skonstruowane i w jaki sposób poszczególne układy i same obiekty wpływają na emocje człowieka. Taka wrażliwość to stan umysłu i nie można go uzyskać inną drogą jak jedynie poprzez doświadczenie, powielanie doświadczeń, porównywanie wyników doświadczeń, a przede wszystkim otwartością i spontanicznością w działaniu.    
 

 

"Shell X to kolekcja SKŁADAJĄCA się z sześciu porcelanowych, ręcznie zdobionych obiektów, które łaczą w sobie niepowtarzalność i unikatowość formy."
Idea projektu zrodziła się z pewnych wspólnych relacji, które identyfikują formy zaczerpnięte z natury, a dokładniej ze skorup ślimaków i małż.

Muszle już do najdawniejszych dziejów wzbudzały zainteresowanie ludzi oraz były dla wielu artystyczną inspiracją.
Ta najbardziej widoczna część mięczaków służyła jako ozdoba, ostre wykończenie narzędzi oraz naczynia. W niektórych miejscach na świecie, muszle takich ślimaków jak porcelanki czy uchowca służyły jako powszechny środek płatniczy. Różnorodny kształt, kolor oraz wielkość skorup pochodzących z różnych kontynentów wpłynęły na rozwój kolekcjonerstwa. Istotą projektu Shell X oprócz kształtu muszli, jest również tworzywo, z którego powstała. W tym przypadku użyto porcelany, której produkcja w Europie sięga początków XVIII wieku, a jej kolebką była Saksonia. Ze względu na bardzo wysoką cenę, porównywalną do ceny złota, okrzyknięto ją „białym złotem".

www.zbigniewpodgorski.com

  


 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z promocjami...

design by : LEMONPIXEL.pl